Avalon » Encyklopedia

Encyklopedia Marvela

Baxter Building

Siedziba Fantastic Four - budynek położony na skrzyżowaniu 42. ulicy i Madison Avenue na Manhattanie, w którym na 35. piętrach mieszczą się apartamenty członków grupy, laboratoria, magazyny i hangary oraz biura kontaktowe.

Big Bang!

Wielki Wybuch, czyli wydarzenie leżące u początków znanego nam Wszechświata, a także u kresu tego, istniejącego wcześniej. W świecie Marvela czas Wielkiego Wybuchu szacowany jest na 15 miliardów lat wstecz. Wraz ze Wszechświatem narodziły się wszystkie byty abstrakcyjne, takie jak Śmierć, Eternity, Infinity i inne.

Bionika

Nauka zajmująca się zastępowaniem elementów żywego organizmu materiałami syntetycznymi (tzw. bioniczne narządy lub elementy), ściśle powiązana z cybernetyką.

Biosfera

1) Obszar obejmujący całość zdatnego do życia środowiska na planecie i w jej pobliżu; 2) Budynek, zawierający odosobnione środowisko życia, często umieszczony w okolicy pozbawionej takiego środowiska (na obcej planecie lub księżycu).

Black Air

Black Air to tajny wydział Wywiadu Brytyjskiego, który bezustannie stara się powiększyć swe wpływy, by osiągnąć cel ostateczny, czyli przejęcie kontroli nad rządem. Agentom udało się przekupić większość Parlamentu, a połączenie sił z londyńskim Hellfire Club i uwolnienie demona pod Londynem miało zapewnić wystarczający kryzys, aby przeprowadzić zamach stanu. Ich plany jednak zostały pokrzyżowane przez członków Excalibur, którzy infiltrowali Blackwall, kwaterę główną Black Air, i przerwali połączenie z kryptą demona. Ludzie związani z Black Air zostali odsunięci do władzy, lecz sama organizacja działa nadal, nawet w USA.

Blackbird

Samolot X-Men. Pierwotnie był to zmodyfikowany szpiegowski Lockheed SR-71 Blackbird mieszczący 14 osób, osiągający prędkość Mach 3 (trzykrotna prędkość dźwięku). Gdy po wydarzeniach na Wyspie Muir piątka oryginalnych studentów Xaviera wróciła do X-Men Forge przebudował Blackbirda. Nowy model miał skrzydła skierowane do przodu, urządzenie maskujące zasilane vibranium, urządzenia walki elektronicznej, mógł startować oraz lądować w pionie oraz osiągać prędkość przelotową w okolicach Mach 4. Po stracie obu Blackbirdów (jeden Siena Blaze zestrzeliła nad Antarktyką, drugi skonfiskował Bastion podczas Operation: Zero Tolerance). Przez jakiś czas X-Men powrócili do starego SR-71, lecz wkrótce zostawili wysłużonego Blackbirda dla nowych X-Wingów (zwanych też X-Plane).

Blue Area of the Moon ("Niebieska Strefa Księżyca")

Jest to obszar kilku kilometrów kwadratowych na Księżycu z ziemską atmosferą. Ta część Księżyca była drugą siedzibą Inhumans oraz miejscem starcia X-Men i Straży Imperialnej Shi'Ar, które miało rozstrzygnąć los Phoenix. Tutaj także starli się X-Factor z Dark Riders i Apocalypsem, który porwali małego Nathana Christophera. Stąd Askani zabrała go w przyszłość, gdzie stał się człowiekiem znanym jako Cable. Później, na krótko bazę tą przejął Stryfe. Ta część jest także domem Watchera ("Obserwatora") Uatu.

Book of Vishanti (Księga Vishanti)

Największa znana księga białej magii, spisana przez trzy najpotężniejsze istoty magiczne: Agamotto, Hoggotha i Oshtura tysiące lat temu. Obecnie znajduje się w posiadaniu Stephena Strange.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.