Avalon » Publicystyka » Artykuł

Historie Atomowe: Runaways


Komiksowi Runaways zostali powołani, do życia za sprawą scenarzysty Brian K. Vaughana i rysownika Adriana Alphony. Seria ta opowiada o szóstce nastolatków, którzy pewnego dnia odkrywają, że ich rodzice należą do tajnego przestępczego stowarzyszenia o nazwie The Pride. Wiedza ta sprawia, że Nico, Chase, Karolina, Gertrude, Molly i Alex muszą uciekać i mogą polegać tylko na sobie. Pierwszy cały wolumin, czyli dokładnie 18 numerów został zebrany w całości w RUNAWAYS COMPLETE COLLECTION TP VOL 01.Drugi wolumin o przygodach tytułowej grupy nastoletnich zbiegów to już zmiana klimatu, ponieważ znajdziemy w nim ciąg krótszych, choć nie mniej ciekawych opowieści. Sporo tu gry na emocjach bohaterów, niesamowitych zwrotów akcji oraz szokujących wyborów ze strony głównych postaci z tej serii, a także gościnnych występów superbohaterów z Domu Pomysłów.

Po tym, jak The Pride znika, niemal każdy złoczyńca z uniwersum Marvela próbuje wypełnić pustkę po nich i przejąć władzę w Los Angeles. Do tego dostajemy pewną kosmiczną inwazję oraz jej konsekwencje, a także jesteśmy świadkami wspólnych przygód tytułowych uciekinierów z takimi postaciami jak Cloak i Dagger czy drużyna New Avengers. Na koniec wydania zbiorczego, które zbiera pierwszych 18 numerów drugiego wydania zbiorczego,  powraca The Pride w nowej odsłonie  RUNAWAYS COMPLETE COLLECTION TP VOL 02.

Istnieje też możliwość zakupu trzech tańszych wydań TP zbierających zawartość wspomnianego powyżej wydania zbiorczego. A są, to: RUNAWAYS TP VOL 04 TRUE BELIEVERS NEW PTG, RUNAWAYS TP VOL 05 ESCAPE TO NEW YORK NEW PTG oraz RUNAWAYS TP VOL 06 PARENTAL GUIDANCE NEW PTG.
Ostatnich kilkanaście zeszytów vol. 2 Runaways zostało zebranych wraz z dwoma innymi miniseriami (Civil War: Young Avengers and Runaways oraz Secret InvasionRunaways/Young Avengers) o przygodach tej drużyny. To tu Nico, Chase, Karolina, Molly, Victor i Xavin podejmują trudne decyzje o swojej przyszłości, przy okazji mierząc się na największym przeciwnikiem, jaki do tej pory stanął na ich drodze. Prócz tego opuszczają Los Angeles i udają się na wschodnie wybrzeże, gdzie nawiązują niełatwy sojusz z Kingpinem stając się tym samym celem samego Punishera. W tej serii z Marvela nie mogło zabraknąć oczywiście podróży w czasie, która rzuca nastoletnich bohaterów do Nowego Jorku w roku 1907, gdzie trafiają m.in. na dziwną technologię czy konkurujące ze sobą gangi.

W dwóch już wspomnianych miniseriach nasi kilkunastoletni herosi łączą siły z Młodymi Mścicielami, by kolejno opowiedzieć po jednej ze stron w Wojnie Domowej oraz wspólnie odeprzeć inwazję zmiennokształtnych Skrulli, które zaatakowały Ziemię - RUNAWAYS COMPLETE COLLECTION TP VOL 03.

Oczywiście jak już we wcześniej wspomnianym przypadku także i tu istnieje możliwość nabycia zamiast jednego, to kilku tańszych wydań zbiorczych m.in. – RUNAWAYS VOL 7 LIVE FAST NEW PTGRUNAWAYS TP VOL 08 DEAD END KIDS NEW PTG czy CIVIL WAR TP YOUNG AVENGERS AND RUNAWAYS NEW PTG.

Wśród kilku innych tomów, które zbierają przygody Runaways, jako ciekawostkę można wymienić ten, gdzie znajdziemy 4 zeszytową miniserię zatytułowaną po prostu Runaways (plus  pierwszy numer debiutanckiej serii), której akcja dzieje się w świecie Battleworld powstałym wskutek wydarzeń zaprezentowanych w niedawnym evencie Secret Wars. Podczas lektury jesteśmy świadkami wyboru najlepszych nastolatków z różnych zakątków Battlewordu, którzy trafiają do prestiżowej szkoły. Na kolejnych stronach możemy zobaczyć pojedynki toczone między studentami czy podróż w czasie na Dziki Zachód roku 1872 - RUNAWAYS BATTLEWORLD TP.

Mam nadzieję, że ta dość długa lista komiksów sprawi, że sięgniecie, choć po część z nich, by poznać przygody tak wyjątkowej grypy, jaką są niewątpliwie Runaways.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2018 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.